Kříženec jílkovitého charakteru, odolnější k vyzimování a plísni sněžné, provozní vytrvalost 2 roky. Je vhodný k přímému zkrmování, senážování a silážování, dává vysoký výnos hmoty s vysokým obsahem vodorozpustných cukrů. Je vhodný k pěstování v čisté kultuře i ve směsi s travami a jetelem lučním.
Kříženec kostřavovitého charakteru, vývoj v roce zásevu je pomalý, vyniká vysokou vytrvalostí, zimovzdorností, snáší dobře sucho i krátkodobé zamokření. Výnos píce je vysoký. Uplatnění najde v dočasných i trvalých loukách a pastvinách.
odrůda je velmi raná a povolená byla již v roce 1940
je nepoléhavá, středního vzrůstu, odolná sněti prašné
zrno je šedé, výtěžnost jáhel cca 65 %
doporučený výsevek je 20 – 25 kg osiva do úzkých řádků nebo 15 – 20 kg do širokých řádků, což při HTS 3 – 6 g představuje cca 2 – 4,5 mil. klíčivých semen na ha
Hykor je odrůda charakteru kostřavy rákosovité, která vznikla křížením jílku mnohokvětého odrůd Rožnovský a Tiara s ekotypy kostřavy rákosovité z okolí Hladkých Životic a zpětným křížením s vybranými odrůdami kostřavy rákosovité ze světového sortimentu. Hykor patří mezi vzrůstné, vytrvalé trávy. Kořenový systém rostlin je bohatý, tvořený silnějšími svazčitými kořeny, rozloženými v orniční vrstvě a v podorničí, které zvyšují pevnost drnu. Rozvinutý kořenový systém dokonale využívá živiny a vláhu, velmi příznivě reaguje na vyšší dávky dusíku a závlahu. Odrůda je odolná vůči vymrzání, snáší dobře sucho i krátkodobé zamokření a daří se jí i na stanovištích s vyšší hladinou spodní vody.
Tetraploidní odrůda, která vznikla křížením diploidního jílku mnohokvětého s kostřavou rákosovitou. Lofa je první odrůdou na světě, která byla vytvořena metodou rodové hybridizace a z hlediska fyziologických a morfologických vlastností je identická s jílkem vytrvalým.Lofa je volně trsnatá, 4 - 5 -letá pícní tráva, s rychlým jarním růstem a dobrým obrůstáním po sečích. Její využití je především na orné půdě, popř. v dočasných loukách, ale i v pastvinách, protože dobře obrůstá při vícesečném využívání. Vysoké výnosy dává jak v čistých kulturách, tak i ve směsích s travami a jetelem lučním. Biomasu lze využívat k přímému zkrmování, zejména však ke konzervaci silážováním. Z odrůd jílků vytrvalých je Lofa naší nejvýnosnější odrůdou s vysokou nutriční hodnotou.
Kříženec jílkovitého charakteru s vysokým výnosovým potenciálem a dobrou vytrvalostí. Dává vysoký výnos kvalitní píce, jak k přímému zkrmování, tak i ke konzervaci. Vhodný pro využití na orné půdě, popř. pro dočasné louky a pastviny a do jednoduchých směsí i čistosevů.
diploidní středně raná odrůda s rychlým jarním růstem a dobrým obrůstáním po sečích
vhodná především do intenzivních porostů určených ke konzervaci senážováním nebo ve směsi s jednoletými jeteli, píce je kvalitní a zvířaty dobře přijímána
Vhodná do řepařské a kukuřičné výrobní oblasti. Daří se jí na úrodných spíše těžších půdách v sušších oblastech. Nejvhodnější využití hořčice je jako plodina mezi dvěma obilovinami. Po sklizni nepodmítáme a umožníme výdrolu rychlé vzejití. Následná hmota je výživou pro následující obilovinu. Příprava půdy pro hořčici začíná střední až hlubší orbou na podzim. To umožní lepší rozvoj kořenového systému, což u přípravy půdy podmítkou není. Termín setí je časně z jara, ale hořčice po vzejití nesmí zmrznout. Vhodné je období konce března. Hloubka setí je 2 cm a nejběžněji do 25 cm meziřadí. Po vzejití do fáze dvou pravých lístků kontrolujeme napadení dřepčíkem. V této fázi jsou rostlinky nejzranitelnější. Kromě běžné ochrany proti škůdcům a plevelům je nutné dbát na ochranu proti sklerociím hlízenky. Přípravky se aplikují v období začátku opadu prvních korunních plátků. Hořčice má dobrou osvojovací schopnost fosforu. Semenářské porosty není vhodné hnojit organickým hnojivem. Hnojení dusíkem v dávce celkem 50-70 kg N/ha rozdělíme na dvě fáze. První v období před setím a druhá v období, kdy výška porostu je mezi 15-20 cm. České odrůdy jsou oproti odrůdám zahraničním výrazně výnosnější. Výsevek 8–10 kg/ha. Vyséváme co nejdříve na jaře. Konec března.
hlavní plodina pro zelené hnojení
zabraňuje půdní erozi a omezuje šíření plevelů
zabraňuje přesychání povrchové vrstvy půdy a zlepšuje podmínky pro činnost půdních mikroorganismů
je medonosná plodina
osvědčená, výnosově jistá odrůda, univerzální využití na píci, jako meziplodina i pro produkci semene
vyšší nepoléhavé rostliny
středně raná odrůda, středně vysoké rostliny bez sklonu k poléhání
lze využít v ekologickém pěstování brambor
uplatnění jako komponent do směsi pro dotační titul biopásy a meziplodiny
jednoletá olejnina z čeledi brukvovitých, vhodná do sušších podmínek, výška 50 – 100 cm
má krátkou vegetační dobu (3 až 3,5 měsíce), doba kvetení kolem 1- 10. června
poskytuje potravinářský využitelný olej, obsah oleje 30-40%
další využití jako meziplodina i jako zdroj pastvy pro opylovače
vyžaduje jemně připravenou půdu k setí, seje se časně z jara, koncem března až začátkem dubna• ošetřuje se a sklízí podobně jako řepka, výsev 8-12 kg. ha-1,hloubka setí 10-15 mm
dobře snáší nízké teploty v počátečních fázích růstu, je značně odolná dřepčíkům
sklizeň semene koncem července, výnos semen 1 - 1,5 t/ha
Zástupce pro ČR: VÚP Troubsko, spol. s r.o.
MEZIPLODINY
DZES 6
Letní a ozimá varianta meziplodin již neplatí. Meziplodiny jsou v tomto případě využívány pro zajištění pokryvu půdy po sklizni hlavní plodiny, nebo do podsevu hlavní plodiny. Pokryv půdy je potřeba zajistit minimálně do 31.10. na veškeré orné půdě.
AGROENVIRO - pro zlepšení struktury půdy
směs je tvořena minimálně dvěma plodinami ze seznamu o celkovém výsevku minimálně 9 kg/ha. Zásev probíhá od 20.6. do 30.9. a porost je ponechán na DPB do 31.1. následujícího roku.
DRUH
minimální výsevek kg/ha
Hořčice
4
Jetel nachový
6
Hrách setý
70
Peluška
70
Pohanka
50
Svazenka
6
Žito trsnaté
48
AGROENVIRO- proti utužení půdy
směs je tvořena minimálně dvěma plodinami ze seznamu o celkovém výsevku minimálně 9 kg/ha. Zásev probíhá od 20.6. do 30.9. a porost je ponechán na DPB do 31.1. následujícího roku.
DRUH
minimální výsevek kg/ha
Hrách setý
70
Peluška
70
Ředkev olejná
5
Svazenka
6
DZES 8 - neprodukční plocha meziplodiny (využití i pro běžné meziplodiny)
směsi s meziplodinami jsou vhodné také pro využití v protierozní ochraně a pro plochy meziplodin bez dotačního titulu.
jetel nachový 23%, len setý 35%, pohanka 35%, svazenka 7%
PŘÍMÉ PLATBY
Druhy plodin pro neprodukční plochy typu ochranný pás kolem krajinného prvku, ochranný pás typu souvrať a ozeleněný kolejový řádek.
Na těchto plochách musí být založen porost plodin podle seznamu nebo trávy čeledi lipnicovité, případně jejich směsí, nebo směsí trav čeledi lipnicovité s dusík vázajícími plodinami, přičemž podíl těchto dusík vázajících plodin v porostu nepřesáhne 50%.
SMĚSI PRO OCHRANNÝ PÁS KOLEM KRAJINNÉHO PRVKU A OCHRANNÝ PÁS TYPU SOUVRAŤ
Na pásech musí založen porost trávy čeledi lipnicovité, jejich směsi nebo jejich směsí s příměsí plodin z následujícího seznamu přičemž zastoupení těchto plodin nepřesáhne 10% ve směsi (jetel plazivý).
UNI-P-12
UNI-P-30
UNI-P-32
UNI-P-37
UNI-P-40
UNI-P-42
UNI-L-64
Pro koně
UNI-L-82
Zatravňovací směs
Zelený úhor lipnicovité
EKOSCHÉMATA- NEKTARODÁRNÝ ÚHOR (JEDNOLETÝ)
Porost nektarodárného úhoru musí být založen ve směsi minimálně tří plodin ze seznamu nebo seznamu dusík vázajících plodin nebo trav čeledi lipnicovité, přičemž podíl každé plodiny v porostu nepřekročí 80% s výjimkou trav čeledi lipnicovité, jejichž podíl v porostu nepřekročí 30% s výjimkou dusík vázajících plodin, jejichž podíl v porostu nepřekročí 50%.
Seznam plodin do směsi pro nektarodárný úhor
hořčice
lesknice kanárská
ředkev
žito trsnaté
pohanka
proso seté
svazenka
trávy čeledi lipnicovité a jejich směsi
Seznam dusík vázajících plodin do směsi pro nektarodárný úhor max. 50%
hrách
peluška
jetel
vojtěška
vikev
Směsi pro nektarodárný úhor
Nektarodárný úhor bez BR s jetelem
Nektarodárný úhor SŘH
Nektarodárný úhor SŘH s jetelem
jetel nachový 23%
svazenka 50%
svazenka 4O%
len setý olejný 35%
ředkev 25%
ředkev 15%
pohanka setá 35%
hořčice 25%
hořčice 15%
svazenka 7%
jetel nachový 30%
výsevek 17 kg/ha
výsevek 10 kg/ha
výsevek 12 kg/ha
Směsi s příměsí jetele nachového, hrachu, pelušky, v max. zastoupení 50% ve směsi
ELITA HS
ELITA PS
ELITA ProsoH
ELITA LesniceH
ELITA Lesknice HS
ELITA POPEŘE
ELITA PEŘESVA
EKOSCHĚMATA - ZELENÝ ÚHOR (DVOULETÝ)
Porost zeleného úhoru musí být založen trávou čeledi lipnicovité, jejich směsí nebo směsí s některou ze seznamu plodin dusík vázajících plodin, přičemž podíl dusík vázající plodiny v porostu nepřekročí 50%.
Seznam dusík vázajících plodin do směsí pro nektarodárný úhor max 50%
Hrách, peluška, jetel, vojtěška, vikev.
Směsi pro zelený úhor
Zatravňovací směs
Ochranný pás Jílek
Zelený úhor lipnicovité
Zelený úhor s jetelem
UNI-P-12
UNI-P-20
UNI-P-22
UNI-P-27
UNI-P-30
UNI-P-32
ELITA L 01
UNI-P-37
Pro koně
UNI-P-40
UNI-P-42
UNI-L-50
UNI-L-53
UNI-L-53
Luční srhová
UNI-L-60
UNI-L-62
UNI-L-64
UNI-L-67
UNI-L-72
Pro sušší podmínky
UNI-L-82
UNI-L-86
UNI-J-93
UNI-J-95
Bioplyn
Bioplyn II
Jílková směs
Jílek vytrvalý + jílek nachový
Protierozní opatření
PROTIEROZNÍ OCHRANA DZES 5
Druhy plodin pro obsetí ochrannými pásy na SEO pro pěstování plodiny: řepky a obilnin jiných než kukuřice a čirok
hořčice
lupina bílá, žlutá, úzkolistá,
svazenka
hrách
pohanka
vojtěška
jetel
proso
trávy čeledi lipnicovité a jejich směsi
peluška
ředkev
směs uvedených plodin
Druhy plodin pro obsetí ochrannými pásy na MEO pro pěstování plodiny: kukuřice, brambor, cukrovky, řepy krmné, bobu polního, sóji, slunečnice nebo čiroku
hořčice
ječmen
lupina bílá, žlutá, úzkolistá
hrách
oves
ředkev
jetel
pšenice
svazenka
peluška
triticale
vojtěška
pohanka
žito
trávy čeledi lipnicovité a jejich směsi
proso
řepka
směs uvedených plodin
DRUHY PLODIN PRO OCHRANNÝ PÁS ODDĚLUJÍCÍ SOUVISLOU PLOCHU PLODINY DZES 7b
Na pásu musí být založen porost plodiny ze seznamu dusík vázajících plodin nebo seznamu dalších plodin pro ochranný pás oddělující souvislou plochu plodiny, nebo porost trávy čeledi lipnicovité nebo jejich směsi, případně směsi trav čeledi lipnicovité s plodinami ze seznamu dusík vázajících plodin.